2005-2009

Ο αριθμός των νέων φοιτητών διαμορφώνεται στους 155 κατά μέσο όρο κάθε έτος. Οι βάσεις εισαγωγής στις πανελλαδικές εξετάσεις για το τμήμα παραμένουν σε υψηλά επίπεδα.

Όλοι οι φοιτητές εγγραφής από το ακαδ. έτος 2009-2010 και μετέπειτα υποχρεούνται να παρακολουθήσουν επιτυχώς πέντε μαθήματα μιας εκ των τριών ξένων γλωσσών που προσφέρονται στο Πανεπιστήμιο: Αγγλικά, Γαλλικά και Γερμανικά.

2006-07: το Τμήμα μας πρωτοπορεί και πάλι εφαρμόζοντας πρώτο την ηλεκτρονική γραμματεία και για τον τελικό χρήστη (φοιτητή). Οι φοιτητές του τμήματος μπορούν να εγγράφονται, να δηλώνουν μαθήματα και συγγράμματα, να κάνουν αιτήσεις για πιστοποιητικά και να παρακολουθούν τις ακαδημαϊκές τους επιδόσεις και στατιστικά στοιχεία για το τμήμα, ηλεκτρονικά, χρησιμοποιώντας κωδικό και συνθηματικό.