Πολλά τα χρόνια, πολλές και οι έντονες στιγμές στο τμήμα Μάρκετινγκ και Επικοινωνίας. Προσπαθώντας να καταλήξω στην πιο χαρακτηριστική εμπειρία που θα ήθελα να μοιραστώ, η μία σκέψη διαδεχόταν την άλλη ως η πιο κατάλληλη. Από την ημέρα που έδωσα την πρώτη μου διάλεξη, τα πολλά ευχαριστώ που εισπράξαμε από συναδέλφους από όλον κόσμο κατά την τελευταία ημέρα του 35ου συνεδρίου της Ευρωπαϊκής Ακαδημίας Μάρκετινγκ που διοργανώσαμε το 2006 στην Αθήνα και πολλά άλλα. Όμως σίγουρα η ανάληψη του συντονισμού του νέου μεταπτυχιακού προγράμματος MSc in International Marketing (PR.I.MA.) είναι μεγάλη τιμή και ευθύνη συνάμα. Δύσκολη δουλειά βέβαια, να πείσεις ξένους να έρθουν για μεταπτυχιακά στην Ελλάδα. Θα σταθώ λοιπόν σε κάτι που συνέβη τον Σεπτέμβριο του 2012.

Στην τελετή υποδοχής των νέων μεταπτυχιακών μας φοιτητών, μεταξύ των δραστηριοτήτων στις οποίες μετείχαν ήταν και η σύντομη παρουσίαση μιας διαφήμισης για το πρόγραμμα τους. Εκεί, σε μία από τις δύο ομάδες με φοιτητές του PR.I.MA. συμμετείχε και ο πρώτος Κινέζος φοιτητής μας. Ένας καλοσυνάτος νεαρός με δίψα για γνώση, αλλά και πείσμα να αφομοιωθεί και να κάνει καριέρα μακριά από τη χώρα του. Είπε φωνακτά κάτι στα κινεζικά… προφανώς κανείς δεν κατάλαβε τίποτα… αλλά το ακροατήριο ξέσπασε σε χειροκροτήματα! Κάνουμε πολλά, και μπορούμε πολλά, πολλά περισσότερα. Χωρίς να το έχει καταλάβει κανείς, εγώ μόλις είχα λάβει την μεγαλύτερη ικανοποίηση από τη μέρα που άρχισα να ασχολούμαι με το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό πρόγραμμα του τμήματος μας.

Πολίνα Παπασταθοπούλου
Επίκουρη Καθηγήτρια, Μ&Ε, ΟΠΑ