Στο Τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ξεκίνησα ουσιαστικά την Πανεπιστημιακή μου πορεία ως Υποψήφιος Διδάκτορας το 1991 του τμήματος Επιχειρησιακής Έρευνας & Μάρκετινγκ όπως λέγονταν τότε. Δύο ήταν οι Καθηγητές τότε, ο κ. Αυλωνίτης και ο κ. Παπαβασιλείου, σήμερα συνταξιούχος. Το 1997 που διορίστηκα Λέκτορας ήμουν το τέταρτο μέλος ΔΕΠ αφού είχε προηγηθεί η έλευση του κ. Σταθακόπουλου. Μέσα στα χρόνια που πέρασαν και μέχρι που αποχώρησα από το Πανεπιστήμιο το 2012 στη βαθμίδα του Αναπληρωτή Καθηγητή, είδα το τμήμα να μεγαλώνει σε όλα εκείνα τα επίπεδα που χαρακτηρίζουν ένα πραγματικά επιτυχημένο Πανεπιστημιακό Τμήμα: Αριθμός μελών ΔΕΠ, αριθμός φοιτητών και αποφοίτητων σε προπτυχιακό και μεταπτυχιακό επίπεδο, αριθμό αποφοτήσαντων Διδακτόρων, όγκο δημοσιεύσεων στα πλέον έγκριτα διεθνή περιοδικά, διεθνείς δράσεις και συνεργασίες και οργάνωση διεθνώς καταξιωμένων επιστημονικών συνεδρίων. Είναι δύσκολο αλήθεια για οποιονδήποτε νομίζω να θυμηθεί και να απαριθμήσει όλα τα επιτεύγματα των ανθρώπων που εργάζονται καθημερινά για να φέρουν το τμήμα στο επίπεδο που είναι σήμερα. Ένα επίπεδο που πραγματικά επιτρέπει τον χαρακτηρισμό του ως στολίδι της πανεπιστημιακής κοινότητας της Ελλάδας αφού, έχοντας πλέον ενταχθεί στο Βρετανικό εκπαιδευτικό σύστημα, μπορώ να πω με βεβαιότητα, χωρίς μεγαλοστομίες αλλά και χωρίς ντροπή ότι το επίπεδο του τμήματος Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας του ΟΠΑ, ακόμα και τώρα με όλα τα δεινά που περνάει η χώρα και μαζί της οι άνθρωποι που εξακολουθούν και πλαισιώνουν αυτό το τμήμα, θα μπορούσε να είναι ψηλά στη λίστα των δέκα καλύτερων τμημάτων Μάρκετινγκ του Ηνωμένου Βασιλείου. Προσωπικά χαίρομαι πολύ για αυτό διότι μετά από 21 χρόνια, υπολογίζοντας και εκείνα που έκανα το διδακτορικό μου, εξακολουθώ να αισθάνομαι το Τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας "σπίτι" μου και είμαι περήφανος για την ιστορία του. Θέλω να ελπίζω και για το μέλλον του. Μπράβο σε όλους παιδιά. Καλή δύναμη για το μέλλον.

Σπύρος Γούναρης
Asc. Professor of Marketing Department of Marketing University of Strathclyde, Scotland, UK